Chmura czy serwer?

W ostatnim czasie rozwiązania chmurowe cieszą się ogromną popularnością. Słyszy się o nich niemalże na każdym kroku. Jest to doskonały sposób na zmniejszenie kosztów obsługi infrastruktury informatycznej w firmie. Czy takie rozwiązanie faktycznie jest najlepsze? W jakiej sytuacji zdecydować się na chmurę, a w jakiej jednak na własny serwer? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w poniższym artykule. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Czym jest i jak działa chmura internetowa?

Chmura to bardzo popularny rodzaj usługi, który polega na przechowywaniu danych na serwerze usługodawcy. Klient ma oczywiście stały dostęp do jego zawartości. Jest to swoisty wirtualny dysk przenośny. Pozwala na przechowywanie danych, zdjęć, filmów czy innych multimediów. Dodatkowo dostęp do takich danych mamy z praktycznie każdego miejsca na świecie. Oczywiście jest potrzebne do tego połączenie z internetem. Dodatkowo chmura zabezpieczona jest przez podany wcześniej login oraz hasło. Tak by nikt inny, nie miał dostępu do przetrzymywanych tam plików i informacji. Serwery pracujące jako chmury umieszczane są w serwerowni i pracują całą dobę bez przerwy. Co ciekawe, w takim miejscu muszą panować odpowiednie warunki. Na przykład temperatura nie może być za wysoka, ponieważ może prowadzić to do przegrzania serwerów.

Jakie zalety mają rozwiązania chmurowe?

Przede wszystkim główną zaletą, którą warto wymienić, jest oszczędność. Nie są to wcale małe sumy. W końcu nie musimy przejmować się wszelkimi kosztami związanymi z utrzymaniem serwerów oraz systemów zabezpieczeń uniemożliwiających utratę danych. Spoczywają one na usługodawcy. W naszej gestii jest opłacanie tylko i wyłącznie kosztu usługi. Dodatkowo chmura gwarantuje nam dostęp do danych z każdego miejsca na świecie i łatwiejsze dzielenie się plikami z innymi osobami. Ważnym argumentem jest również stabilność sieci. Chmura, dzięki temu, że jest połączeniem wielu maszyn w jedną sieć, uniezależnia sprawne funkcjonowanie systemu od scentralizowanej jednostki. Jest to po prostu bezpieczniejsza i bardzo funkcjonalna opcja. Pamiętajmy, że w przypadku awarii to firma sprzedająca nam usługi bierze na siebie koszty jej rozwiązania. W przypadku własnego serwera będzie trzeba pokryć je osobiście, a niejednokrotnie mogą to być naprawdę potężne sumy.

Skoro są zalety to znajdą się też wady

Oczywiście, że tak. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Przed dokonaniem wyboru warto więc zapoznać się zarówno z jednymi, jak i drugimi. W przypadku zdecydowania się na chmurę, w przeciwieństwie do tradycyjnego serwera, jesteśmy zależni od usługodawcy. Dlatego tak istotne jest, by nawiązywać współpracę tylko z pewnymi i sprawdzonymi na rynku firmami. Co więcej, są sytuacje, w których chmura po prostu nie będzie opłacalna i finansowo więcej korzyści przyniesie zdecydowanie się na własny serwer. Przed podjęciem decyzji warto więc na spokojnie dokonać wszystkich obliczeń i zobaczyć co przyniesie firmie więcej zysków, a co strat. Własny serwer to też stuprocentowa możliwość decydowania. Jest to nasza własność i daje nam pełną kontrolę. Natomiast każda chmura, mimo ogromnej elastyczności ma swoje ograniczenia programowe czy środowiskowe.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *