Marketing,  e-Commerce

Omnichannel – sprzedaż online i offline

Świat dawno przestał dzielić się na wirtualny i rzeczywisty. Dzisiaj granice pomiędzy online i offline zaczynają się zacierać. Jak, więc prowadzić działania marketingowe na granicy zacierających się światów?

Dylemat, czy warto budować rozpoznawalność w świecie online, czy offline dawno stracił na aktualności. Obecnie nie można rezygnować z żadnego z tych kanałów promocji, bowiem życie wirtualne z tym całkiem realnym zaczyna się łączyć. Dlatego tak ważna w marketingu stała się strategia omnichannel, która łączy sprzedaż stacjonarną z internetową. Jak to robić i dlaczego warto? Mamy kilka podpowiedzi.

Współczesny klient to klient dociekliwy. Czyli taki, który na etapie zakupów szuka informacji na temat danego towaru w wielu różnych miejscach. Sukcesem marki jest, jeśli w tym wszystkich miejscach spotyka go spójna komunikacja, taka sama oferta, ujednolicona polityka rabatowa oraz identyczny poziom obsługi. Dlatego omnichannel opiera się na tym, żeby różne kanały komunikowania się z klientem się przenikały. Jeśli, wiec myślimy o strategii omnichannel, to powinniśmy projektować sposób dotarcia do klienta myśląc o sklepie internetowym ( lub stronie z ofertą), sklepie stacjonarnym, social mediach, komunikacji mailowej i sms oraz wszystkich innych wykorzystywanych kanałach jako o jednym organizmie. Pozwala to nie tylko uzyskać w oczach klienta pewien prestiż, podnieść zaufanie, ale również ułatwi to zbudowanie rozpoznawalności.

Jak najłatwiej obrazować strategię omnichannel? Klient zamawia towar przez internet, odbiera go w sklepie stacjonarnym ,wypełnia ankietę dotyczącą obsługi klienta za pośrednictwem online i ewentualnych ponownych zakupów dokonuje w salonie stacjonarnym. Tak jak widać kanały te przenikają się wzajemnie, a żaden z nich nie jest faworyzowany.

Jak wdrożyć strategię omnichannel

Jak sprawić, żeby firmowe światy online i offline zaczęły się przenikać w naszej firmie. Przede wszystkim powinniśmy się tego przygotować. Jak to zrobić? W pierwszej kolejności powinniśmy uspójnić politykę cenową, przygotować te same programy lojalnościowe we wszystkich kanałach, opracować jednolitą politykę reklamacji oraz opracować tę samą dla komunikacji online i offline tę samą księgę wizualizacji, która umożliwi zbudować solidny i rozpoznawalny brand.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *